Oppskriften på denne kaka ble til da jeg jobbet som miljøassistent med ansvar for kjøkkenet på en lite institusjon, i forrige århundre… Tilgangen på frukt var enorm om høsten. Kaka ble raskt en slager. Selv om det ikke er sesong for pærer nå tørker jeg likevel støv av oppskriften.
INGREDIENSER
DEIGEN
- 100 g smør
- 150 g sukker
- 75 g hvetemel
- 100 g sammalt hvete grov
- 1 egg
- 1/2 ts bakepulver
FYLL
- 3 dl seterrømme
- 50 g sukker
- 1 egg
- 1 ts ekte vaniljesukker
- 3-4 pærer
- Rør smør og sukker hvitt og ha i egget. Bland melet med bakepulver og bland det hele sammen.
- Trykk deigen ut i bunnen og oppover kanten i en godt smurt springform, ca. 24 cm i diameter. Eller bruk en paiform.
- Skrell pærene og del dem i to. Ta ut kjernehuset, snitt pærene på langs og legg dem opp i formen.
- Pisk rømmen lett, ha i egget, sukker og vaniljesukker. Hel dette over pærene.
- Stek kaka på 180 grader på nederste rille i ca. 40 minutter. Rømmeblandingen skal være gyllen. Avkjøl kaka på rist. Bruker du springform må kaka være helt kald før du tar den ut.
Denne kaken har blitt en favor hos oss og bakes til hverdag og fest- også i dag som ønskekake til Magnus, som har bursdag Takk for oppskriften!
Dette var hyggelig å høre. Sender en forsinket hilsen til Magnus